2013 Elbert County Fair - Open Class Division Results

Staff report
Posted

GARDEN, CROPS & FLORICULTURE

Apples, any variety

1st - Betty Hood

Green beans

1st - Mindy Webb

2nd - Shirlene Roberts

3rd - Nathan Klein

Beets

1st - Audrey Steffan

2nd - Jackie Lewis

3rd - Nathan Klein

Brassica family

1st - Nathan Klein

Cabbage, any type

1st - Shirlene Roberts

Carrots

1st - Shirlene Roberts

2nd - Audrey Steffan

2nd - Mindy Webb

Chokecherries

1st - Julie Page

2nd - Dave Ehmann

3rd - Linda Ehmann

Cucumbers, slicing

1st - Shirlene Roberts

Herb collection, fresh

1st - Ryleigh Tunink

2nd - Audrey Steffan

3rd - Raylene Owen

Lettuce

1st - Doris Smith

Onions, dry, any

 1st - Audrey Steffan

 2nd - Shirlene Roberts

Onions, green bunched

1st - Raylene Owen

2nd - Mindy Webb

Peas

1st - Audrey Steffan

2nd - Doris Smith

Edible peas, sugar peas

1st - Shirlene Roberts

3rd - Ryleigh Tunink

Peppers, hot

1st - Audrey Steffan

Potatoes, any variety

1st - Shirlene Roberts

2nd - Raylene Owen

Raspberries

1st - Jackie Lewis

Rhubarb

1st - Raylene Owen

2nd - Doris Smith

3rd - Mindy Webb

Squash, summer, no zucchini

1st - Shirlene Roberts

2nd - Jackie Lewis

3rd - Nathan Klein

Squash, summer, zucchini

1st - Shirlene Roberts

2nd - Betty Hood

3rd - Mindy Webb

Sunflower

1st - Jackie Lewis

Tomatoes, ripe

1st - Linda Ehmann

Tomatoes, small, ripe

1st - Ryleigh Tunink

Garlic

1st - Raylene Owen

Any other garden product

1st - Raylene Owen

Ugliest spider

1st - Ryleigh Tunink

Biggest grasshopper

1st - Nolyn Lewis

2nd - Seth Conner

Asters

2nd - Raylene Owen

Bachelor buttons

1st - Linda Ehmann

Black-eyed Susan

1st - Linda Ehmann

Blanket Flower

1st - Audrey Steffan

Chrysanthemum

1st - Ryleigh Tunink

Columbines

1st - Doris Smith

Coneflower

1st - Raylene Owen

2nd - Audrey Steffan

3rd - Ryleigh Tunink

Coreopsis

1st - Jackie Lewis

2nd - Mary Slade

3rd - Betty Hood

Cosmos

1st - Linda Ehmann

2nd - Ryleigh Tunink

3rd - Linda Almquist

Dahlias

1st - Claudia Morgan

2nd - Raylene Owen

Daisies

1st - Linda Ehmann

2nd - Raylene Owen

3rd - Jackie Lewis

Delphiniums

1st - Brenda Atwater

2nd - Linda Ehmann

Dianthus

2nd - Betty Hood

Gay feathers

1st - Ryleigh Tunink

Gladiolus

1st - Linda Ehmann

Flowering bulb

1st - Raylene Owen

2nd - Doris Smith

Flowering herb, not culinary

1st - Doris Smith

2nd - Linda Almquist

3rd - Claudia Morgan

Hollyhock

1st - Ryleigh Tunink

2nd - Linda Ehmann

Impatiens

2nd - Raylene Owen

Lily

1st - Audrey Steffan

2nd - Doris Smith

3rd - Ryleigh Tunink

Daylily

1st - Raylene Owen

2nd - Claudia Morgan

3rd - Linda Ehmann

Marigolds, dwarf

1st - Donna Reese

2nd - Linda Ehmann

3rd - Mary Slade

Nasturtium

1st - Linda Almquist

Pansy

1st - Betty Hood

2nd - Raylene Owen

3rd - Linda Ehmann

Petunia, single

1st - Linda Ehmann

2nd - Betty Hood

3rd - Mary Slade

Petunia, double

1st - Betty Hood

Phlox

1st - Mary Slade

2nd - Ryleigh Tunink

Roses, miniature

1st - Linda Almquist

2nd - Raylene Owen

Roses, open

2nd - Raylene Owen

Flowering shrub or vine

1st - Brenda Atwater

2nd - Doris Smith

3rd - Raylene Owen

Salvia

1st - Raylene Owen

2nd - Doris Smith

Snapdragons

1st - Doris Smith

2nd - Ryleigh Tunink

3rd - Linda Almquist

Sedum

1st - Raylene Owen

2nd - Claudia Morgan

3rd - Linda Almquist

3rd - Ryleigh Tunink

Sweet peas

1st - Brenda Atwater

2nd - Linda Ehmann

Wild flowers, any other

1st - Doris Smith

2nd - Linda Ehmann

3rd - Raylene Owen

Yarrow

1st - Raylene Owen

2nd - Brenda Atwater

3rd - Claudia Morgan

3rd - Ryleigh Tunink

Ornamental grass

1st - Raylene Owen

Any other, cut flower

1st - Linda Almquist

2nd - Brenda Atwater

2nd - Betty Hood

2nd - Claudia Morgan

2nd - Raylene Owen

2nd - Doris Smith

2nd - Ryleigh Tunink

African violet

1st - Mary Hudson

2nd - Joan Roy

Geranium

1st - Claudia Morgan

Any other plant in bloom

1st - Mary Hudson

Cactus

1st - Hagen Ellefson

2nd - Raylene Owen

Ferns

1st - Raylene Owen

Any other plant not in bloom

1st - Linda Almquist

2nd - Mary Hudson

2nd - Raylene Owen

2nd - Joan Roy

Dish garden

1st - Claudia Morgan

2nd - Deborah Maul

Ornamental grasses

1st - Raylene Owen

Fair theme flower arrangement

1st - Raylene Owen

Old to new flower arrangement

1st - Doris Smith

2nd - Raylene Owen

Thumbelina flower arrangement

1st - Raylene Owen

2nd - Jackie Lewis

2nd - Doris Smith

Patriotic flower arrangement

1st - Raylene Owen

Child, 7 & under flower arrangement

1st - Maizie Lewis

2nd - Fionna Lewis

2nd - Ryleigh Tunink

 

FOODS

 

Muffins

1st - Sharan Anderson

2nd - Deb Gardner

Quick bread, recipe

1st - Sharan Anderson

Whole wheat bread

1st - Julie Mizak

Sourdough yeast bread

1st - Betty Hood

Sourdough any other sourdough product

1st - Betty Hood

Butter cake

1st - Deb Gardner

Carrot cake

1st - Sharan Anderson

Chocolate cake

1st - Sharan Anderson

Bar cookies

1st - Mary Hudson

Chocolate chip cookies

1st - Becky Leach

Peanut butter cookies

1st - Sharan Anderson

2nd - Deb Gardner

Any other cookie

2nd - Sharan Anderson

Peanut brittle

1st - Betty Hood

Jr. youth, cookies, no bake

1st – Emily Tackett

Jr. youth, cookies, any 6

1st - Sarah Kubala

Jr. youth, decorated cake

1st - Rose Barber

Jr. youth, decorated cookie

1st - Sierra Angel

Jr. youth, any other food

1st - Sarah Kubala

Child 7 & under, cookies any

1st - Caitlyn Leach

Child, decorated cookie/cupcake

1st - Michael Barber

Child 7 & under, Any Other Food

1st - Ryken Angel

Canned, any other vegetable

1st - Mindy Webb

2nd - Faleena Coleman

Butter

1st - Faleena Coleman

Dill pickles

1st - Mindy Webb

2nd - Faleena Coleman

Any other pickled

1st - Mindy Webb

Spaghetti sauce

1st - Mindy Webb

Any other sauce

1st - Mindy Webb

Youth pickle & relish

1st - Faleena Coleman

Decorated cake or cookie

1st - Tyler Grant

Soap

1st - Mary Hudson

2nd - Sara Hudson

3rd - Linda Almquist

Favorite chocolate dessert

1st - Brenda Atwater

 

ARTS & CRAFTS

Artificial or dried flowers

1st - Natalie Shafer

2nd - Carol Kirwin

Beading

1st - Deborah Maul

2nd - Melissa Smith

3rd - JulieAnn Schafer

Birdhouse, hand made

1st - Jimmie Almquist

2nd - Jimmie Almquist

Doll

1st - Teresita McIntosh

Handmade greeting cards

1st - Sharan Anderson

Holiday decoration

1st - Deborah Maul

2nd - Carol Kirwin

Leathercraft

1st - Tanna Boyle

2nd - Paul Kuran

Shadow/memory box

1st - Carol Williams

2nd - Tanner Grant

Stained glass

1st - Carol Kirwin

2nd - Julie Page

Textile painting

1st - Sara Hudson

Woodworking

1st - Jimmie Almquist

2nd - James Emig

2nd - James Emig

3rd - Jimmie Almquist

3rd - Charles Reese

Any, other craft

1st - Jimmie Almquist

2nd - Mary Hudson

3rd - Mary Hudson

Sr. youth, leathercraft

1st - Travis Grant

Sr. youth, modelcraft

1st - Tyler Webb

Sr. youth, woodworking

1st - Chistopher Long

2nd – Chistopher Long

Sr. youth, any other craft

1st - Sierra Roy

2nd - Kimberly Page

Jr. youth, flower arrangement

1st - Sierra Angel

Jr. youth, leathercraft

1st - Tanner Grant

2nd - Tanner Grant

Jr. youth, modelcraft

1st - Tanner Grant

Jr. youth, woodworking

1st - Tanner Grant

Jr. youth, Lego model

1st - Sierra Angel

2nd - Robert Wagner

3rd - Tanner Grant

Jr. youth, any other craft

1st - Jordan Eccles

2nd - Colby Webb

3rd - Bailea Carothers

Child, homemade toy

1st - Makenzie  Swan

Child, Lego model

1st - Ryken Angel

Ceramics, glaze

1st - Julie  Page

Ceramics, underglaze

1st - Mary Louise Link

Ceramics stains

1st - Mary Louise Link

Sr. youth, ceramics

1st - Mallory Link

Jr. youth, ceramics, any

1st - Tanner  Grant

Refinished item

1st - Sara Hudson

2nd - Sara Hudson

Woodworking

1st - Richard Gonzalez

2nd - Sara Hudson

Hot dish mats

1st - Deb Gardner

Rug/wall hanging

1st - Carol Williams

2nd - Mary Hudson

Any other home item

1st - Nancy Orth

 2nd - Deborah Maul

Jr. youth, home acces.

1st - Bailey Martell

Black & white drawing

1st - Torrie Boyle

2nd - Gretchen Denner-Adams

3rd - McKenna Henderson

Charcoal drawing

1st - Gretchen Denner-Adams

Pastel

1st - Carollyn Hall

2nd - Teresita McIntosh

Sr. youth, acrylic or oil

2nd - Kaylea Carothers

Sr. youth, black & white drawing

1st - Alex Burns

2nd - Kaylea Carothers

3rd - Kaylea Carothers

3rd - Jake Freeland

Sr. youth, watercolor

2nd - Kaylea Carothers

Sr. youth, pastel

1st - Kaylea Carothers

Sr. youth, any other art

1st - Jake Freeland

2nd - Kaylea Carothers

Jr. youth, black & white drawing

2nd - Kade Bitterman

Jr. youth, color drawing

1st - Kodi Henderson

Jr. youth, watercolor

1st - Sydney Eccles

2nd - Mackenzie Swan

Jr. youth, pottery

1st - Kodi Henderson

2nd - Tanner Grant

Child, crayon

1st - Mikaela Wagner

Child, watercolor

1st - Kaycee  Swan

Child any, other art

1st - Kaycee Swan

Antique photo with story

1st - Sarah McFarland

Memory pages

1st - Mindy Webb

2nd - Mindy Webb

3rd - Colleen Grant

Memory album

1st - Donna Reese

2nd - Sarah McFarland

Self-published memory book

1st - Carol Williams

5x7, color film camera

2nd - Lori Ellefson

5x7, B&W digital camera

1st - Duane Johnson

2nd - Lori Ellefson

3rd - Torrie Boyle

5x7, color digital camera

1st - Duane Johnson

1st - Debbie Motenson

2nd - Leanne Conner

2nd - Sara Hudson

3rd - Torrie Boyle

3rd - Sara Hudson

5x7, Sepia, digital camera

1st - Duane Johnson

2nd - Polly Ehlers

8x10, B&W digital camera

1st - Duane Johnson

2nd - Torrie Boyle

3rd - Lori Ellefson

8x10, Color Digital Camera

1st - Duane Johnson

2nd - Torrie Boyle

3rd - Torrie Boyle

8x10, sepia digital camera

2nd - Duane Johnson

Panoramic, any

1st - Kinsey Bitterman

2nd - Kade Bitterman

3rd - Kinsey Bitterman

Youth, color film camera

1st - Kinsey Bitterman

Youth, color digital camera

1st - Jessi Dodge

 2nd - Andrew Tackett

Youth, sepia digital camera

2nd - Grace Adams

 

CLOTHING & SEWING

 

Apron

1st - Deborah Maul

2nd - Kay Jensma

3rd - Kay Jensma

Basic or street dress

1st - Deborah Maul

2nd - Betty Hood

Blouse or shirt

2nd - Betty Hood

Coat or jacket

1st - Nancy Orth

Costume

1st - Deborah Maul

Doll clothes

1st - Deborah Maul

Jumper or sleeveless dress

1st - Deborah Maul

2nd - Jonathan Shafer

Skirt

1st - Deborah Maul

Sr. youth, apron

1st - Riley Maranville

Sr. youth vest, poncho or cape

1st - Ashlea Carothers

Sr. youth, any other garment

2nd - Ashlea Carothers

Jr. youth dress, any kind

1st - Ryleigh  Tunink

Jr. youth pants, shorts, etc.

1st - Bailea Carothers

Jr. youth, skirt or skort

1st - Sara Greer

Jewelry

1st - Sara Hudson

2nd - Diane Evans

3rd - Sara Hudson

Purse or tote bag

1st - Nancy Orth

Any other accessory

1st - Nancy Orth

Sr. youth, accessory, any

1st - Madison Martell

Jr. youth, accessory, any

1st - Mackenzie Swan

2nd - Hope Long

Child, accessory, any

1st - Berkley Schneider

DYD, studs, beads

1st - Deborah Maul

DYD, combination

1st - Deborah Maul

DYD, child, any other

1st - Caitlyn Leach

 

QUILTING & NEEDLECRAFT

 

HQ+72x90 machine pieced

1st - Aovis Willey

2nd - Mary Hudson

3rd - Alice Kennedy

HQ- 72x90 machine pieced

1st - Alice Kennedy

2nd - Aovis Willey

3rd - Denise Vandas

HQ- 72x90 hand applique

1st - Alice Kennedy

2nd - Denise Vandas

MQ+ 72x90 machine pieced

1st - Jeanne Harvey

2nd - Gail Segreto

MQ+72x90 hand applique

1st - Holly Younger

MQ+72x90 machine applique

1st - Audrey Schroeder

2nd - Nancy Orth

MQ- 72x90 machine applique

1st - Sharon Ditus

Prof quilted - 72x90

1st - Mindy Moller

Prof quilted + 72x90

1st - Marian Woodward

2nd - Evie Scott

Antique quilts

1st - Jeanne Harvey

2nd - Leanne Conner

Combination quilts

1st - Leanne Conner

First time quilter

1st - Carol Kirwin

Group quilts

1st - Evie Scott

2nd - Alice Kennedy

Hand embroidered

1st - Alice Kennedy

Lap quilt max 60x60

1st - Nancy Orth

Quilted garment

2nd - Nancy Orth

Tied or tacked quilts

1st - Mary Louise Link

Wall hanging, 50x50 mach. quilt

1st - Jeanne Harvey

2nd - Nancy Orth

Wall hanging-50x50-hand quilt

1st - Alice Kennedy

Wall Hanging-50x50-machine

1st - Sharon Ditus

2nd - Gail Segreto

3rd - Jeanne Harvey

Miscellaneous quilt

1st - Teri Walker

Afghan/bedspread crochet

1st - Deborah Maul

2nd - Cynthe McFarland

3rd - Cynthe McFarland

Baby blanket, crochet

1st - Deborah Maul

2nd - Genevieve Wagner

Doilies, crochet

1st - Teresita McIntosh

Hat or scarf, crochet

1st - Teresita McIntosh

2nd - Ralane VanOstrand

Pot holders/hot pads, crochet

2nd - Ralane VanOstrand

3rd - Ralane VanOstrand

Shawl, crochet

1st - Patti Jones

2nd - Teresita McIntosh

3rd - Ralane VanOstrand

Toy, crochet

1st - Teresita McIntosh

2nd - Ralane VanOstrand

Any other crocheted item

1st - Teresita McIntosh

2nd - Ralane VanOstrand

Baby set, knitted

1st - Genevieve Wagner

Hat or scarf, knitted

1st - Sarah McFarland

2nd - Elena Gonzalez

3rd - Sarah McFarland

Socks, knitted

1st - Sharan Anderson

Knitted shawl

1st - Sara Greer

Any other knitted item

1st - Sharan Anderson

Child, any knitted garment

1st - Makenzie Swan

Counted cross stitch

1st - Elna McIntosh

2nd - Sharan Anderson

Counted cross stitch 5x7 & under

1st - Nancy Orth

 2nd - Grace Adams

Counted cross stitch over 5x7

1st - Sharan Anderson

Counted cross stitch, holiday

1st - Sharan Anderson

2nd - Julie Page

Counted cross stitch, any other

1st - Sharan Anderson

Cross stitch

1st - Jenny Kusmider

Pillowcases, floss embroidery

2nd - Diane Cayler

Any other plastic canvas

1st - Jenny Kusmider

Crewel embroidery

1st - Sharan Anderson

Weaving

1st - Tanner Grant

1st - McKenna Henderson

2nd - Barbara McCague

Any other needlecraft

1st - Alice Kennedy

2nd - Alice Kennedy

3rd - Tressa Saum

Jr. youth, any other needlecraft

1st - Bailey Martell

2nd - Joshua Shafer

HANDSPUN YARS & FIBER

Yarn-chemically dyed

1st - Sara Greer

Handkit, any

1st - Sara Greer

Fleeces, llama

1st - Sarah Patterson

Jr. youth, fleece

1st - Caitlyn Leach

No comments on this story | Add your comment
Please log in or register to add your comment